„Съвременното образование има нужда от личности за пример!“

Доц. д-р Владимир Божилов и инж. Тома Томов от СУ „Св. Климент Охридски“ вдъхновяват ученици с лекция за екзопланетите и впечатляващи научни опити.
Голяма чест за иновативно средно училище „Методий Драгинов“ бе срещата на ученици и учители с носителя на престижната Национална награда „Питагор“ на МОН за комуникация на науката, известния учен, изследовател, астрофизик и преподавател в катедра „Астрономия“, комуникатор на науката и заместник-декан на Физическия факултет в СУ „Св. Климент Охридски“, доц. д-р Владимир Божилов и инженер-физик демонстратор Тома Томов, която се проведе на 04.06.2024г. Вдъхновяващото събитие бе част от Седмицата на природните науки, във връзка с честването на 110 годишния юбилей на ИСУ „Методий Драгинов“, с. Драгиново, общ. Велинград, обл. Пазарджик. Учениците от 6 а клас от клуб по интереси „Чудният свят на физиката“ представиха нашите гости с кратка презентация и отправиха послание. Със своята харизма доц. д-р Владимир Божилов представи увлекателна лекция на тема „Екзопланети-за новите светове в Космоса“ и запозна учениците с най-новите открития в областта на екзопланетите-планети, които се намират извън Слънчевата система. С богатата си научна подготовка и умение да комуникира сложни теми на достъпен език, доц. д-р Вл. Божилов успя да предаде ентусиазъм и любопитство към астрономията у всички присъстващи: „Интереса към Космоса е част от мечтите и мислите на хората още от древността. Всяко дете поглежда към Слънцето през деня и към Луната и звездите през нощта, т.е. Космоса ни съпътства още от най-ранна детска възраст и е нормално човек да се запита: Има ли други същества като нас, сами ли сме в тази красива, необятна Вселена, има ли други Слънца или други планети? Всичко това е когато човек си задава въпрос, защо е част от научното търсене? Всеки един от нас е учен в момента и до момента, в който не спира да търси. Затова Космосът е вечното вдъхновение!“ . Това е само част от лекцията на доц. д-р Владимир Божилов, а в отговор на въпроси като, как Космосът изцяло променя перспективата ни за света, защо трябва да инвестираме в природните науки, как трябва да използваме научния метод, за да се проверяват хипотези и да се взимат добри решения и защо е важно да учим децата на умението да проверяват хипотези, се получи интересен дебат. Един невероятен ден, изпълнен с много синергия, любов и вдъхновение, благодарение на един космически визионер, който когато говори за наука лицето му грее, а в съзнанието на учениците остава траен отпечатък за това, че „Науката е свободата да мислиш, да създаваш, да твориш, за да промениш света!“. След лекцията, с вълнуващи научни експерименти, инж. Тома Томов разкри фундаменталното значение на закони от чудния свят на физиката! Посещението на доц. д-р Владимир Божилов и инж. Тома Томов беше изключително полезно и вдъхновяващо за всички присъстващи. Тяхната страст към науката и способността им да я представят по интересен и достъпен начин остави дълбоко впечатление у учениците и учителите. ИСУ „М. Драгинов “ изразява своята благодарност към гостите и се надява на бъдещи сътрудничества, които да продължат да разпалват научното знание у младите хора.

СУ „Методий Драгинов“, 07.06.2024 г.