Урок по родолюбие

На 02.11.2023год. в музея на НЧ „ Методий Драгинов“ се проведе открит урок по Родолюбие на тема „ С България в сърцето“ с учениците от Vб клас с класен ръководител г - жа Венера Тодорова. Урокът бе разделен на модули, които бяха представени от водещата Айше Кичилиева – ученичка от XII клас. Презентацията посветена на Народните будители бе разработена от : Манка Садъкова, Маноела Кеова и Еми Кючукова – ученички от X клас. В образите на Паисий, Левски и Ботев се превъплътиха талантливите актьори: Юлиан Влакнов, Цанко Садъков и Цанко Юзбаши. Господин Милен Налбантов – бивш учител и директор на СУ“ Методий Драгинов“ бе поканен, като съвременен будител ,за да представи интересни моменти от своите книги: „ Драгиново - земя благодатна“ и „ Искри от жарава“. Денис Джураков - ученик от Vклас и господин Митко Дедов изпълниха песента“ Кой уши байряка“. Манка Садъкова, госпожа Дуня Фетова и господин Митко Дедов изпълниха песента „ Севдалино моме“. Изпълнението бе впечатляващо и възнаградено с бурни аплодисменти. Официалните гости от Силистра: Г -н Росен Чолаков /председател/на фондация „ Азгард“ и Йонка Господинова – координатор се включиха в урока , като запознаха учениците с елементите на българската шевица и им помогнаха да съставят свое родословно дърво. Един от най – вълнуващите моменти бе награждаването на ученичката Дарина Кичилиева, спечелила първо място в Международния конкурс „Слънчевите руни в българските носии и история“. На предизвикателството да отворят раклата на баба да видят, какво има в нея, да открият предмети и носии, свързани с миналото на рода си петокласниците се справиха блестящо. Всички старинни вещи, носещи дъха на миналото бяха донесени и подредени в красива експозиция. Посланието отправено от петокласниците, част от най – красивите кътчета на България/ представени в презентацията/ и изпълнението на незабравимата песен „Моя страна, моя България“ на Емил Димитров, изправи на крака всички в залата. За финал децата , заедно със своите баби и близки бяха подготвили вкусна изненада. Всички присъстващи опитаха едни от най – интересните ястия характерни за с. Драгиново. С огромни благодарности към нашите любезни домакини: Елка Кепчелева – библиотекар, Мильо Кепчелюв – секретар и Митко Дедов – ръководител школа. Благодарим разбира се и на нашите официални гости от фондация „ Азгард“ и на Дуня Фетова – самодейка в Ансамбъл за автентичен фолклор „Драгиново“. ….. И нека, роденият последен помни…..България започва с всеки от нас, с нашия живот, с нашата усмивка.

СУ „Методий Драгинов“, 27.11.2023 г.