1961-1962 учебна година

Откриването на новата учебна година стана на 14.IX.1961 г. пред родителите на всички ученици, в двора на училището, където на предварително построената естрада се изнесе програма от песни, стихотворения и пиеската „Те искат да учат“. Съдържанието на цялата програма разкриваше борбата между новото и старото, разобличаваше тези родители, които пречат на децата си да учат както в селото, така и по-нагоре извън селото. На откриването се изразиха и ученици, които продължават образованието си в по-горни училища. Особено впечатление направи изказването на първата ученичка отишла да продължи образованието си във Велинград Фатиме Хаджиасанова, която смело и открито се обяви против всички стари, които се опитват по един или друг начин да пречат на младите. На следващия ден  15.IX. 1961 г. всички ученици се явиха на  училище и започнаха редовни занятия. Три девойки въпреки заплашванията на родителите им избягаха и постъпиха в пансиона на СИУ Велинград. Те разбиха с векове втълпяваното най-ревностно от ходжите, че жените не могат да се учат. Те отпушиха още по-широко пътя към новото и за девойките от с. Корово.Въведе се пионерска униформа за всички ученици. Патрона на училището бе чествуван по най-тържествен начин пред цялото население и гости от Велинград, Пазарджик и София. Строежът на новото училище продължи.

Написал: директор Сл. Содев